آمادگی وزارت علوم برای جذب 4 هزار سربازهیات علمی

آمادگی وزارت علوم برای جذب 4 هزار سربازهیات علمی


مدیردفترنظارت وزارت علوم با تشریح هرم هیات علمی کشور:
75 درصد هیات علمی دانشگاه‌ها استادیار به بالا هستند
مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه حدود 75 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها استادیار به بالا هستند، گفت: از این میزان 5/13 درصد دانشیار، 7 درصد استاد و به عبارتی 23 درصد دانشیار به بالا هستند.

دکتر رضا عامری در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به روند روبه رشد مرتبه اعضای هیات علمی، گفت: زمانی بیش از60 درصد اعضای هیات علمی دارای مرتبه مربی بودند، اما امسال بر اساس آخرین آماری که از دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم به غیر از دانشگاه‌های پیام نور به دست آمده است، حدود 75 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها استادیار به بالا هستند.


وی نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌ها را یک به 17 عنوان کرد و با بیان اینکه با محاسبه نسبت معادل این میزان یک به 19 است، اظهار کرد: البته این نسبت تنها با لحاظ تعداد دانشجویان روزانه لحاظ شده است و اگر بخواهیم دانشجویان شبانه را نیز در نظر بگیریم این رقم افزایش خواهد یافت.

دکتر عامری با اشاره به بحث استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاهها با بیان اینکه طی 4 سال گذشته 2 هزار و500 ردیف استخدامی در اختیار داشتیم که با مساعدت رییس جمهور موفق به کسب 3 هزار ردیف استخدامی مازاد شدیم، اظهار کرد: به عبارت دیگر در این زمینه5 هزار و500 عضو هیات علمی تنها در بخش دانشگاه‌ها و موسسات استخدام شد که دراین زمینه اگر بورسیه‌ها را نیز لحاظ کنیم این رقم به بیش از ده هزار نفر خواهد رسید.


آمادگی وزارت علوم برای جذب 4 هزار سرباز هیات علمی


وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در جهت جذب فارغ التحصیلان توانمند در قالب طرح سربازی، گفت: دراین راستا درسال 85، این تعداد 175 بوده که در سال 87 به 400 نفر افزایش یافته است و اگر ستاد کل نیروهای مسلح به ما اجازه افزایش سهمیه را دهد ما آمادگی جذب بیش از 4 هزار عضوهیات علمی در قالب طرح سربازی را خواهیم داشت.

وی درخصوص وضعیت جذب عضو هیات علمی در دانشگاه پیام نور، افزود: سال گذشته مجوز جذب بیش از یک هزار عضو به دانشگاه پیام نور ارائه شد که اکثریت آنها جذب و یا در حال جذب هستند.


ساماندهی مدرسان در دانشگاه علمی ‌کاربردی

عامری با اشاره به وضعیت جذب عضو هیات علمی در دانشگاه علمی کاربردی، با بیان اینکه در دانشگاه علمی کاربردی به جای عضو هیات علمی، مدرس علمی کاربردی وجود دارد، گفت: در این زمینه با برنامه‌ریزی‌های مناسبی که در این دانشگاه انجام گرفته است بحث ساماندهی مدرسان از لحاظ شرایط تخصصی و عمومی در حال اجراست.


ضرورت تقویت هرم عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در زمینه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز اظهار امیدواری کرد که این روند در دانشگاه آزاد شتاب بیشتری گرفته و هرم عضو هیات علمی در این دانشگاه تقویت شود.


جذب عضو هیات علمی از شروط توسعه و ارایه رشته‌های جدید به موسسات غیرانتفاعی

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم در ادامه در خصوص روند جذب عضو هیات علمی در موسسات غیرانتفاعی نیز، گفت: برای موسسات غیرانتفاعی نیز از شروط توسعه و دادن رشته‌های جدید را جذب اعضای هیات علمی تمام وقت اعلام کرده‌ایم که در این زمینه نیز با شتاب خوبی مواجه بودیم به نحوی که در دو سه سال گذشته تعداد اعضای هیات علمی موسسات غیر انتفاعی 20 تا 30 نفر بود که در حال حاضر این رقم به بیش از 400 نفر رسیده است.

/ 1 نظر / 16 بازدید
amir

با تشکر از اطلاع رسانیتان حد الامکان در مورد رشته های دیگر هم اطلاع رسانی کنید.